Başarı Hikayeleri

İnfertilite Klinik Başarı Hikayeleri

1- | 38 yaşındaki Bilgisayar Mühendisi hastamız K.Ç  çocuğumuz olmuyor diye Aralık 2014 tarihinde kliniğimize başvurdu. Hasta 6 yıldır evli ve son 1 yıldır korunmuyorlar. Hastanın yapılan değerlendirilmesinde sperm sayısının 1 cc de 3 milyon, ileri hareket: %1  İleri yavaş hareket % 8 ve morfoloji %1 olarak raporlandı. Hastanın 3 hafta sonra yapılan ikinci sperm testinin değerleri buna çok yakındı. Testis ultrasonunda sağ grade1, sol grade 2 varikosel vardı. Hormon testi ve genetik analizleri normaldi. Hastamıza Ocak 2015 te iki taraflı mikroskopik varikosel operasyonu yaptık. 3. ay sperm kontrolünde sperm sayısının 1 cc de 25 milyona, ileri hareketin 3% ileri yavaş hareketin %39 ve morfolojisnin 2% yükseldiğini gördük. Hastamıza bu aşamada antioksidan ve E vitamini tedavisi başladık. Hastamızın eşinin Eylül 2016 da doğal yoldan hamile kaldığı haberini verdiler. Hastamızın şu anda 1 aylık sağlıklı bir kız bebekleri oldu. Kliniğimizin bebeğine sağlıklı ve uzun bir ömür diliyoruz.

2- | 43 yaşındaki pilot hastamız V.A gençken yüksekte düşme sebebiyle omurililik zedelenmesi oluşmuş ve bu yüzden  bel stabilizasyonu ameliytı olmuş.Hastanın bize başvuru şikayeti zor idrar yapma, sık sık idrara gitme. Hastaya bugüne kadar hep nörojen mesane denmiş ve TAK önerilmiş. Hastamızın yapılan değerlendirmesinde Üroflow da: Q max: 8 Q ort: 6 İşenen miktar 120cc Mesane içi idrar 200 cc kadardı. Hastamıza önce sistoskopi yaparak buna sebep olabilecek bozukluğu tespit etmeyi planladık. Hastamızın sistoskopisinde mesane boynunun yüksek olduğu görüldü.Mesane zor işemeye bağlı bozulmaya başlamıştı. Sistoskopiden sonra hastayla ayrıntılı konuşarak meni ve ereksiyonu etkilemeyecek bir ameliyat yapmayı kararlaştırdık. Hastaya 20 dk sürem TUR yöntemiyle sperm koruma amacı da taşıyan mesane boynu rezeksiyonu ameliyatı yapıldı. Hastamız 1 gün sondalı kaldı. 1 hafta sonra yaptığımız üroflowda Q max: 20 Q ort: 12 Mesane içerisinde 50 cc idrar kalıyordu. 15 gün sonra hastamızın cinsel hayatında bir problem olmadığını ve spermin geri kaçmadığını bize iletti. Ameliyattan sonra 1,5 yıl geçti. Hastamızın idrarla ilgili tüm sorunları çözülmüş olup, cinsel hayatıda bir etkilenme olmadı. Hastamıza tekrardan geçmiş olsun diyoruz.

3- | 48 yaşındaki işadamı hastamız K.A uzun yıllar boyunca hayat kalitesini çok boz bozan Kronik Prostatit şikayetiyle kliniğimize başvurdu. Hasta 10 yıldır bu hastalıkla mücadele ettiğini, antibiyotik, bitkisel ilaçlar ve en son prostat içine 6 kez  ilaç enjeksiyonu yaptırdığını ama tüm bunlara rağmen iyileşmediğini, bizden radikal bir çözüm istediğini ifade etti. Hastayı kliniğimizde değerlendirdiğimzide gerçekten de muayenede prostatın ödemli olduğu, prostatın 40 cc kadar ölçtük. Hastamızın PSA değeri 2,1 idi. Hastanın şikayetleri, çok sık ve kesik kesik idrar gelmesi, otururken prostat bölgesinde yanma ve ağrı, idrar yaparken yanma ve en son olarak da erken boşalma ve sertleşme problemi olduğunu ifade etti. Yaptığımız araştırmalar neticesinde bu konuyla ilgili 2015 yılında yayınlanmış  Belçikadan bir makaleye rastladık. Decaesteckers ve arkadaşlarının yaptığı bir çalışmada prostatit nedeniyle yapılan TUR prostat ameliyatının uzun dönemde 70% e kadar bu sorunu tamamen çözdüğünü raporlamışlar. Hastamızda prostat kanser riski olmaması nedeniyle ve meninin geri kaçma yan etkisini kabul etmesi sonucunda hastaya TUR-prostat ameliyatı yaptık. Ameliyatta mümkün oluğunca iltihaplı dokuların hepsini almaya çalıştık. Sonuç olarak hasta 2 gün hastanede yattı, 1 kere prostatit atağı geçirdi. Takip ettiğimiz 18 ay boyunca hastamızın şikayetlerinin tamamen geçtiği ve prostatit olayını unuttuğunu ifade etti.

Geçen ay (Haziran 2017) Ürolojinin saygın bilimsel dergilerinden World J Urol ‘de ‘ Surgical therapy of prostatitis: a systemic review’ adlı bir derleme yayınlandı. Derlemeye göre tedavi edilemeyen 110 prostatit hastalarının hepsine TUR-P ameliyatı yapılıyor. %70’i ‘i tamamen iyileşiyor, %15’inin şikayetlerinde azalma olduğu ifade ediliyor. %15 hastada da şikayetlerinin raporlanmış. Kliniğimizde Prostatit için en güncel ve bilimsel bilgilerle tedavi ediyoruz.